ÜAK Bilimsel Toplantı Faaliyeti

ÜAK Bilimsel Toplantı Faaliyeti


ÜAK (Üniversitelerarası Kurul) tarafından belirlenene doçentlik başvuru kriterlerine göre temel alan fark etmeksizin tüm doçent adaylarının ulusal ve/veya uluslararası toplantılara katılarak bilimsel çalışmalarının bir kısmını sunmuş ve sundukları bu çalışmaların da matbu veya elektronik olarak basılmış olması gerekmektedir. Doçent adaylarının uluslararası toplantılarda sunulan tam veya özet metni matbu veya elektronik olarak basılmış çalışmaları 3 puan ulusal toplantılarda sunulan tam veya özet metni matbu veya elektronik olarak basılmış çalışmaları 2 puan olarak değerlendirilirken hem uluslararası hem de ulusal poster sunumlardan puan alınamamaktadır. Bilimsel toplantı faaliyeti kapsamında doçent adaylarının en az 5 puan alması gerekmektedir.

Doçent adaylarının uluslararası ve/veya ulusal bilimsel çalışmalarını sunması ve sunulan bilimsel çalışmaların matbu veya elektronik olarak basılması kriteri kapsamında dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır:

  • Türkiye’de gerçekleştirilmiş ve bilim kurulunun tamamı Türkiye’de bulunan  yüksek öğretim kurumlarına bağlı hizmet veren akademisyenlerden oluşmasına rağmen isminde uluslararası ifadesi bulunan bilimsel toplantıların ulusal bilimsel toplantı faaliyeti kapsamında değerlendirilmesi gerekmektedir.
    • Uluslararası ve/veya ulusal bilimsel toplantılarda sunulmuş ve tam veya özet metni herhangi bir dergi özel sayısında yayımlanmış olan bilimsel çalışmalar, DBS’de (Doçentlik Bilgi Sistemi) “yayımlanmış” olarak işaretlenmeli, yayımlandığı dergi ile sayıya ilişkin bilgiler belirtilmeli ve yalnızca bir başlık altında puanlandırılmalıdır.
    • Uluslararası ve/veya ulusal bilimsel toplantılarda sunulan bilimsel çalışmalarda ismi geçen yazarlardan yalnızca birinin sözlü sunum yapması yeterlidir. Bir başka deyişle ulusal ve/veya uluslararası toplantılarda bilimsel çalışmanın sunulmuş olması çalışmada ismi geçen yazarların doçentlik başvurusunda öngörülen puanı alması için yeterlidir.
    • Ulusal ve/veya uluslararası toplantılarda sunulmuş olmasına rağmen matbu veya elektronik olarak basılmayan bilimsel çalışmalardan puan alınamamaktadır.

Arama yapınHızlı MenüBizimle çalışmak ister misiniz ?
Doçentlik Başvuru Dosyası Hazırlama konusunda yetkinliğiniz ve tecrübeniz varsa bizimle iletişime geçerek, akademik kadromuzda yer alarak çalışmaya başlayabilirsiniz.


Son Blog Yazıları


2023 DOÇENTLİK BAŞVURULARI HAKKINDA

Yurtdışı Doktora Başvurusu
Prodocentlik.com

Uzun yıllardır doçentlik başvurusu alanında hizmet veren profesyonel ekibimizle siz değerli hocalarımızın doçentlik başvurularında en büyük destekçiniz oluyoruz.

İletişime Geçin

Website: prodocentlik.com
E Posta: info@prodocentlik.com
Telefon: 05053268416