Doçentlik Başvurusunda Lisansüstü Tez Danışmanlığı Koşulu


ÜAK (Üniversitelerarası Kurul) tarafından belirlenen doçentlik başvuru kriterlerine göre temel alan fark etmeksizin tüm doçent adayları danışmanlığını yapmış olduğu tamamlanan lisansüstü tezlerden puan almaktadır. Danışmanlığını yapmış olduğu tamamlanan yüksek lisans tezinden 2 puan ve doktora/doktoraya eşdeğer uzmanlık tezinden 4 puan alabilen adaylar ikinci/eş danışman olma durumunda da lisansüstü tez danışmanlığı için öngörülen puanın yarısını almaktadır. Lisansüstü tez danışmanlığı kapsamında doçent adayları en fazla 10 puan alabilmektedir.

Lisansüstü tez danışmanlığı doçent adaylarının sağlaması gereken zorunlu kriterler arasında bulunmamasına rağmen doçentlik başvurularının değerlendirilmesi aşamasında jüri üyeleri tarafından önemli bir kriter olarak değerlendirilmektedir. Çünkü doçent adaylarının yapmış olduğu bilimsel araştırma ve/veya çalışmaların yanı sıra bunların çıktılarını paylaşması da önem arz etmektedir. Fakat bazı yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim programı bulunmaması doçent adaylarının tez yönetme imkânına sahip olmamasına neden olabilmektedir. Doçent adayının bağlı bulunduğu yükseköğretim kurumunda lisansüstü eğitim programı olmaması durumunda aday farklı yükseköğretim kurumlarında yürütülen lisansüstü tezlerde eş danışmanlık yaparak lisansüstü tez danışmanlığı kriterini sağlayabilmektedir.

Doçent adaylarının danışmanlığını yapmış oldukları lisansüstü tezlerden öngörülen puanı alabilmeleri için tezin tamamlanmış ve YÖKTEZ merkezinden tez numarası alınmış olması gerekmektedir. Doçentlik başvuru sürecinde devam eden ve YÖKTEZ merkezinden tez numarası alınması mümkün olmayan tezler, DBS’de (Doçentlik Bilgi Sistemi) bulunan “Yönetilen Tezler” bölümünden manuel olarak eklenebilmektedir. Fakat manuel olarak eklenen yani YÖKTEZ merkezinden güvenli veri olarak alınmayan tezler için puan alınamamaktadır.

Arama yapınHızlı MenüBizimle çalışmak ister misiniz ?
Doçentlik Başvuru Dosyası Hazırlama konusunda yetkinliğiniz ve tecrübeniz varsa bizimle iletişime geçerek, akademik kadromuzda yer alarak çalışmaya başlayabilirsiniz.


Son Blog Yazıları


Doçentlik Başvuru Tarihleri 2024 Mart ve Ekim
Doçentlik Başvuru Tarihleri 2024 Mart ve Ekim

Doçentlik Jürileri Açıklanacak Mı? Tüm Detaylar
Doçentlik Jürileri Açıklanacak Mı? Tüm Detaylar

Yeni Doçentlik Kriterleri | 2024 Mart Dönemi
Yeni Doçentlik Kriterleri | 2024 Mart Dönemi

Doçentlik Dosyası Hazırlama | 2024 Mart Dönemi

Doçentlik Başvurusu Reddedilirse Ne Olur? Dava?
Doçentlik Başvurusu Reddedilirse Ne Olur? Dava?
Prodocentlik

Uzun yıllardır doçentlik başvurusu alanında hizmet veren profesyonel ekibimizle siz değerli hocalarımızın doçentlik başvurularında en büyük destekçiniz oluyoruz.

İletişime Geçin

Website: prodocentlik.com
E Posta: info@prodocentlik.com
Telefon: 0850 888 6 362(DOC)