DBS Doçentlik Başvurusu Nasıl Yapılır?


Doçentlik bilgi Sistemi’ne (DBS) giriş işlemleri e-Devlet sistemi üzerinden TC Kimlik Numarası ve e-Devlet şifresi ile yapılmaktadır. Sisteme giriş yapan adaylar sayfanın sol üst köşesinde bulunan Başvuru İşlemleri>Başvuru butonlarına tıkladıktan sonra DBS doçentlik başvuru ekranına yönlendirilmekte ve DBS doçentlik başvurusunu “Özgeçmiş Bilgilerinin Girilmesi” ve “Doçentlik Başvuru” olmak üzere iki aşamada gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda adayların DBS doçentlik başvurusunu gerçekleştirirken önce özgeçmiş bilgilerinin doğru ve eksiksiz olduğuna emin olması sonra doçentlik başvuru aşamasına geçmesi gerekmektedir.

DBS doçentlik başvurusunun ilk aşaması olan özgeçmiş bilgilerinin girilmesi aşamasında adayların; “kişisel bilgiler”, “öğrenim bilgisi”, “yabancı dil bilgisi”, “deneyimler”, “dersler”, “proje görevleri”, “yönetilen tezler”, “yayınlar”, “tasarım/ödül/patent”, “sanatsal faaliyetler” ve “diğer” menülerini kullanarak yayın ve akademik çalışmalarına ilişkin belgelerin girişini yapması gerekmektedir. Bu aşamada adayların zorunlu olarak bilgi/belge girişi yapması gereken alanlarda ekrana uyarı bilgisi gelmektedir. Ayrıca adayın “öğrenim bilgisi”, “yabancı dil bilgisi” ve “yönetilen tezler” gibi bilgileri bilgi kaynağı kurumdan güvenli bilgi olarak alınmaktadır. Özgeçmiş bilgilerinin doğru ve eksiksiz olduğuna emin olan adayların doçentlik başvuru aşamasına geçmesi gerekmektedir.

DBS doçentlik başvurusunun ikinci aşaması olan doçentlik başvuru aşamasında adayların sayfanın sol alt köşesinde bulunan DBS Başvuru butonuna tıklayarak; öğrenim, yabancı dil, temel alan ve iletişim bilgilerinin kontrolünü sağlaması ve daha sonra “Taahhütname ve Açık Rıza Beyanı”nı okuyup onaylayarak DBS doçentlik başvurusunu başlatması gerekmektedir. DBS doçentlik başvurusunu başlatan adaylar doçentlik jürisi tarafından değerlendirilmesini istediği eserleri bildirdiği “Asgari Başvuru Şartlarının Sağlandığına Dair Bildiri Formu (Beyanname)” doldurarak DBS doçentlik başvurusunu tamamlayıp ödeme aşamasına geçebilmektedir. “Başvuruyu Tamamla ve Ödeme Adımına Geç” butonuna tıklandıktan sonra DBS doçentlik başvuru formunda herhangi bir değişiklik yapılamamaktadır. Bu nedenle adayların  “Başvuruyu Tamamla ve Ödeme Adımına Geç” butonuna tıklamadan önce öğrenim, yabancı dil, temel alan ve iletişim bilgileri ile doçentlik jürisi tarafından değerlendirilmesini istediği eserleri doğru bir şekilde DBS doçentlik başvuru formuna eklediğinden emin olması gerekmektedir.

DBS doçentlik başvuru formuna yanlış bilgi/belge eklediğini fark eden adaylar, DBS üzerinden ilgili dönemin son başvuru tarihinden sonraki 10 gün içerisinde başvuru geri çekmek talebinde bulunabilmektedirler.

Arama yapınHızlı MenüBizimle çalışmak ister misiniz ?
Doçentlik Başvuru Dosyası Hazırlama konusunda yetkinliğiniz ve tecrübeniz varsa bizimle iletişime geçerek, akademik kadromuzda yer alarak çalışmaya başlayabilirsiniz.


Son Blog Yazıları


2023 DOÇENTLİK BAŞVURULARI HAKKINDA

Yurtdışı Doktora Başvurusu
Prodocentlik.com

Uzun yıllardır doçentlik başvurusu alanında hizmet veren profesyonel ekibimizle siz değerli hocalarımızın doçentlik başvurularında en büyük destekçiniz oluyoruz.

İletişime Geçin

Website: prodocentlik.com
E Posta: info@prodocentlik.com
Telefon: 05053268416