YÖKDİL Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?


YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı), yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlilik programlarına başlamak veya akademik kadro başvurusu yapmak isteyen adayların yabancı dil seviyelerini ölçmek ve belgelendirmek üzere 3 farklı teme alandan birinde girmiş oldukları sınavdır. İlk defa 2017 yılında düzenlenen sınav istisnai bir durum olmaması durumunda her yıl İlkbahar ve Sonbahar dönemi olmak üzere yılda 2 defa ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından düzenlenmektedir.

YÖKDİL’de adaylara başvurdukları temel alana ilişkin; 20 soru gramer ve kelime bilgisini ölçmeye yönelik, 10 tane cloze test sorusu, 11 tane cümle tamamlama sorusu, 12 tane çeviri sorusu, 6 tane paragraf tamamlama sorusu, 6 tane ilgisiz cümle sorusu ve 15 tane paragraf sorusu olmak üzere 80 soru sorulmakta ve 180 dakika süre verilmektedir. Sınavın gerçekleştirildiği tarihten bir süre sonra sınav sonuçları açıklanmakta ve adaylar sonuçlarını ÖSYM’nin (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) Aday İşlemleri Sistemi veya Sonuç Açıklama Sistemi aracılığıyla görüntüleyebilmektedir. Adayların YÖKDİL puanları sınavın gerçekleştirildiği tarihten itibaren 5 yıl süre ile kullanılabilmektedir.

YÖKDİL puan hesaplama her doğru cevap için 1.25 puan kazandıracak şekilde yapılmaktadır. Bir başka deyişle 80 soru olan sınav değerlendirmesinde yalnızca doğru cevaplar dikkate alınmakta ve adayların doğru cevap sayıları toplanarak maksimum 100 puan alabilecek şekilde puan hesabı yapılmaktadır. YÖKDİL puan hesaplama sonucunda adayların aldığı puanların A (90-100 puan arası), B (80-89 puan arası), C (70-79 puan arası), D (60-69 puan arası), ve E (50-59 puan arası) olmak üzere seviyeleri bulunmakta olup özel kurumlar veya kamu kuruluşları personel istihdamında bu seviyeleri göz önünde bulundurmaktadır. Yüksek lisans başvurularında adayların alması gereken minimum puana ilişkin karar verme yetkisi YÖK (Yükseköğretim Kurumu) tarafından üniversitelere bırakılmıştır. Fakat araştırma görevlisi kadrosuna başvurmak isteyen adayların YÖKDİL puan hesaplama sonucunda en az 50 ve Doktora/Sanatta Yeterlilik/Doçentlik başvurusu yapmak isteyen adayların ise YÖKDİL puan en az 55 puan almış olması gerekmektedir. Bu puanlar E seviyesine denk gelmektedir.

Arama yapınHızlı MenüBizimle çalışmak ister misiniz ?
Doçentlik Başvuru Dosyası Hazırlama konusunda yetkinliğiniz ve tecrübeniz varsa bizimle iletişime geçerek, akademik kadromuzda yer alarak çalışmaya başlayabilirsiniz.


Son Blog Yazıları


Doçentlik Başvuru Tarihleri 2024 Mart ve Ekim
Doçentlik Başvuru Tarihleri 2024 Mart ve Ekim

Doçentlik Jürileri Açıklanacak Mı? Tüm Detaylar
Doçentlik Jürileri Açıklanacak Mı? Tüm Detaylar

Yeni Doçentlik Kriterleri | 2024 Mart Dönemi
Yeni Doçentlik Kriterleri | 2024 Mart Dönemi

Doçentlik Dosyası Hazırlama | 2024 Mart Dönemi

Doçentlik Başvurusu Reddedilirse Ne Olur? Dava?
Doçentlik Başvurusu Reddedilirse Ne Olur? Dava?
Prodocentlik

Uzun yıllardır doçentlik başvurusu alanında hizmet veren profesyonel ekibimizle siz değerli hocalarımızın doçentlik başvurularında en büyük destekçiniz oluyoruz.

İletişime Geçin

Website: prodocentlik.com
E Posta: info@prodocentlik.com
Telefon: 0850 888 6 362(DOC)