Doçentlik Kriterleri 2023 Ekim Dönemi


Doçentlik kriterleri her başvuru döneminde ÜAK (Üniversitelerarası Kurul) tarafından yayınlanmakta ve temel alanlara göre farklılık göstermektedir.  En son doçentlik başvuruları 2023 Mart Dönemi’nde 20 Mart 2022-31 Mart 2023 tarihleri arasında yapılmış olup doçentlik kriterleri 2023 Mart Dönemi’nde güncellenmiştir. Bu kapsamda 2023 Ekim Dönemi’nde başvuru yapacak olan adayların akademik çalışmalarını en güncel olan doçentlik kriterleri 2023 Mart Dönemi’ne göre hazırlamaları önerilmektedir. 9 Ağustos 2023′ te açıklanan yeni doçentlik kriterleri 2024 Mart döneminden itibaren uygulanacaktır. Yine de 2023 Ekim Dönemi’nde başvuru yapmak üzere akademik çalışmalarını doçentlik kriterleri 2032 Mart Dönemi’ne göre hazırlamış olan adayların ÜAK (Üniversitelerarası Kurul) tarafından doçentlik kriterleri 2023 Ekim Dönemi güncellenmesi yapıldıktan sonra söz konusu güncelleme doğrultusunda inceleyip varsa eksikleri tamamlamaları faydalı olacaktır.

Doçentlik kriterleri 2023 Mart Dönemi güncel şartlara ve 2024 Mart için belirlenen yeni şartlara göre adayların sağlaması gereken asgari koşulları temel alanlara göre değişiklik göstermektedir. Temel alan fark etmeksizin tüm adayların başvuru yaptıkları temel alana ilişkin minimum 90 puanı doktora unvanının alınmasından sonra olmak üzere minimum 100 puan karşılığı akademik çalışma yapmış olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra yine başvuru yapılan temel alan fark etmeksizin tüm adayların; “Lisansüstü Tezlerden Üretilmiş Yayın” maddesi kapsamında minimum bir akademik çalışmasının bulunması, “Atıflar” maddesi kapsamında minimum 4 puan “Bilimsel Toplantı Faaliyeti” maddesi kapsamında minimum 5 puan ve son olarak “Eğitim-Öğretim Faaliyeti” maddesi kapsamında minimum 2 puan almış olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra “Spor Bilimleri” “Ziraat Orman ve Su Ürünleri”, Sağlık Bilimleri”, “Mühendislik”, “Fen Bilimleri ve Temel Matematik” ile “Eğitim Bilimleri” temel alanlarında başvuru yapmak isteyen adayların SCI, SSCI, SCI-E ve AHCI kapsamında olan uluslararası dergilerde makale yayınlamış olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra söz konusu temel alanların bazılarında da SCI, SSCI, SCI-E ve AHCI kapsamında olan uluslararası dergilerde yayınlanmış olan makalelerde “Başlıca Yazar” olma şartı aranmaktadır.

2023 Ekim Dönemi’nde başvuru yapacak olan adayların sağlaması gereken asgari koşullar ve başvuru şartları Doçentlik Kriterleri 2023 Ekim Dönemi’nin açıklanması ile kesinleşecektir.

Arama yapınHızlı MenüBizimle çalışmak ister misiniz ?
Doçentlik Başvuru Dosyası Hazırlama konusunda yetkinliğiniz ve tecrübeniz varsa bizimle iletişime geçerek, akademik kadromuzda yer alarak çalışmaya başlayabilirsiniz.


Son Blog Yazıları


Doçentlik Başvuru Tarihleri 2024 Mart ve Ekim
Doçentlik Başvuru Tarihleri 2024 Mart ve Ekim

Doçentlik Jürileri Açıklanacak Mı? Tüm Detaylar
Doçentlik Jürileri Açıklanacak Mı? Tüm Detaylar

Yeni Doçentlik Kriterleri | 2024 Mart Dönemi
Yeni Doçentlik Kriterleri | 2024 Mart Dönemi

Doçentlik Dosyası Hazırlama | 2024 Mart Dönemi

Doçentlik Başvurusu Reddedilirse Ne Olur? Dava?
Doçentlik Başvurusu Reddedilirse Ne Olur? Dava?
Prodocentlik

Uzun yıllardır doçentlik başvurusu alanında hizmet veren profesyonel ekibimizle siz değerli hocalarımızın doçentlik başvurularında en büyük destekçiniz oluyoruz.

İletişime Geçin

Website: prodocentlik.com
E Posta: info@prodocentlik.com
Telefon: 0850 888 6 362(DOC)