Q1 Dergi Listesi


Dergi Etki faktörü, Science Citation Index (SCI) ve Social Science Citation Index (SSCI) kapsamındaki dergilerde yayınlanan makalelerin belirli bir yılda alıntılanma sıklığının bir ölçüsüdür ve söz konusu dergilerde yayınlanan makalelerin atıf sayısını hesaplayarak derginin önemini veya sıralamasını ölçmek için kullanılmaktadır. Dergi Etki faktörü hesaplanırken iki yıllık bir süre temel alınmakta ve söz konusu dergide yayınlanan makalelerin atıf alma sayısının atıf yapılan makalelerin sayısına bölünmektedir.

Bir derginin 2021 yılı etki faktörü hesaplaması:

“X = 2019 ve 2020 yıllarında yayınlanan makalelerin, 2021 yılında atıf alma sayısı.

Y = 2019 ve 2020 yıllarında yayınlanan makalelerin toplam sayısı.

X / Y =  2021 yılı dergi etki faktörü” şeklinde yapılmaktadır.

Dergiler, etki faktörü hesaplaması yapıldıktan sonra aldıkları puan doğrultusunda çeyrek Q1 Q2 Q3 Q4 olmak üzere dört farklı kategoride değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme ilk %25’lik dilimde yer alan (puanı 100 üzerinden 0-25 arasında olan) dergiler Q1 dergi listesi , %25-%50 arası dilimde yer alan (puanı 100 üzerinden 26-50 arasında olan) dergiler Q2 dergi listesi, %50-%75 arası dilimde yer alan (puanı 100 üzerinden 51-75 arasında olan) dergiler Q3 dergi listesi ve %75-%100 arası dilimde yer alan (puanı 100 üzerinden 76-100 arasında olan) dergiler Q4 dergi listesinde bulunmaktadır.

Q1 dergi listesi ; Springer, Elsevier, Taylor & Francis, IEEE gibi uluslararası yayıncılar tarafından tanınan dergileri içermekte olup Q1 dergi listesi içinde bulunan dergiler en yüksek etki faktörlerine sahip olanlardır. Fakat Springer, Elsevier, Taylor & Francis, IEEE gibi uluslararası yayıncılar tarafından tanınan dergilerin tamamı Q1 dergi listesi içinde bulunmamaktadır. Çünkü yalnızca Science Citation Index (SCI) ve Social Science Citation Index (SSCI) kapsamında olan dergiler için dergi etki faktörü hesaplanmaktadır. Bir başka deyişle Springer, Elsevier, Taylor & Francis, IEEE gibi uluslararası yayıncılar tarafından tanınan fakat Arts & Humanities Citation Index (AHCI), Emerging Science Citation Index (ESCI) kapsamında olan dergilerin etki faktörü değeri bulunmamaktadır.

Doçentlik başvurularında “https://jcr.clarivate.com/JCRJournalHomeAction.action​” adresinde bulunan Q1 dergi listesinin dikkate alınması gerekmektedir.

Arama yapınHızlı MenüBizimle çalışmak ister misiniz ?
Doçentlik Başvuru Dosyası Hazırlama konusunda yetkinliğiniz ve tecrübeniz varsa bizimle iletişime geçerek, akademik kadromuzda yer alarak çalışmaya başlayabilirsiniz.


Son Blog Yazıları


Doçentlik Başvurusu Reddedilirse Ne Olur? Dava?
Doçentlik Başvurusu Reddedilirse Ne Olur? Dava?

Doçentlik Sınavına Kaç Kez Girilebilir? Zor Mu?
Doçentlik Sınavına Kaç Kez Girilebilir? Zor Mu?

2023 Doçentlik Başvuruları Hakkında (9 Ağustos 2023 Güncel)

Doçentlik Başvuru Tarihleri 2023 | Ekim Başvurusu (Ağustos 2023 Güncel)
Doçentlik Başvuru Tarihleri 2023 | Ekim Başvurusu (Ağustos 2023 Güncel)

Yurtdışı Doktora Başvurusu Süreci ve Gereklilikler
Prodocentlik

Uzun yıllardır doçentlik başvurusu alanında hizmet veren profesyonel ekibimizle siz değerli hocalarımızın doçentlik başvurularında en büyük destekçiniz oluyoruz.

İletişime Geçin

Website: prodocentlik.com
E Posta: info@prodocentlik.com
Telefon: 0850 888 6 362(DOC)