ATIFLAR


Atıflar, doçent adaylarının bilimsel çalışma ve/veya yayınların oluşturduğu etkinin değerlendirme faktörüdür ve ÜAK (Üniversitelerarası Kurul) tarafından belirlenen doçentlik başvuru kriterlerine göre temel alan fark etmeksizin tüm doçent adaylarının yapmış olduğu bilimsel yayınların en az 4 puana karşılık gelecek şekilde atıf almış olması gerekmektedir. Doçent adaylarının bilimsel yayınlarına; SCI, SCI-Expanded, SSCI ve AHCI endekslerinde taranan dergilerde yapılan atıflar 3 puan, SCI, SCI-Expanded, SSCI ve AHCI dışındaki endekslerde taranan dergilerde yapılan atıflar 2 puan ve ulusal hakemli dergilerde yapılan atıflar ise 1 puan olarak değerlendirilmektedir. Atıflar kapsamında doçent adayları en fazla 20 puan alabilmektedir.

Doçent adaylarının yapmış olduğu bilimsel yayınlara atıf alabilmesi bilimsel yayınlarının akademik veri tabanlarındaki görünürlüğünün jüri üyeleri tarafın değerlendirilmesi aşamasında önem arz etmektedir. Bu kapsamda doçent adayının her bilimsel yayını atıf almış olduğu bilimsel yayındaki atıf sayısına bakılmaksızın bir defa değerlendirilmekte ve farklı aynı bilimsel yayında doçent adayının bilimsel yayınlarına yapılan atıflar da yine atıf sayısına bakılmaksızın ayrı ayrı değerlendirilmektedir. Doçent adaylarının doktora diplomasını almadan önce yapmış olduğu bilimsel yayınlara doktora diplomasını aldıktan sonra yapılan atıflar doktora sonrası olarak değerlendirilmekte ve doçent adaylarının atıf puanı hesaplanırken alınabilecek toplam puan yazar sayısına bölünmemektedir.

Arama yapınHızlı MenüBizimle çalışmak ister misiniz ?
Doçentlik Başvuru Dosyası Hazırlama konusunda yetkinliğiniz ve tecrübeniz varsa bizimle iletişime geçerek, akademik kadromuzda yer alarak çalışmaya başlayabilirsiniz.


Son Blog Yazıları


Yeni Doçentlik Kriterleri | 2024 Mart Dönemi
Yeni Doçentlik Kriterleri | 2024 Mart Dönemi

Doçentlik Dosyası Hazırlama | 2024 Mart Dönemi

Doçentlik Başvurusu Reddedilirse Ne Olur? Dava?
Doçentlik Başvurusu Reddedilirse Ne Olur? Dava?

Doçentlik Sınavına Kaç Kez Girilebilir? Zor Mu?
Doçentlik Sınavına Kaç Kez Girilebilir? Zor Mu?

2023 Doçentlik Başvuruları Hakkında (9 Ağustos 2023 Güncel)
Prodocentlik

Uzun yıllardır doçentlik başvurusu alanında hizmet veren profesyonel ekibimizle siz değerli hocalarımızın doçentlik başvurularında en büyük destekçiniz oluyoruz.

İletişime Geçin

Website: prodocentlik.com
E Posta: info@prodocentlik.com
Telefon: 0850 888 6 362(DOC)